Δευτέρα 16 Απριλίου 2012

Ελλάς - Τουρκία 1:6

Πηγή: National Greek Ice Hockey Team
Ploutsis 2012

Η Εθνική Ομάδα ξεκίνησε το παιχνίδι καλά με πολλές προσπάθειες στην αντίπαλη εστία και σκληρά μαρκαρίσματα έναντι του αντιπάλου. Ο αγώνας ήταν μοιρασμένος και έτσι το σκορ μετά την πρώτη περίοδο ήταν 1:1. To τέρμα της Εθνικής Ομάδας σημειώθηκε από τον Ιάσωνα Παχό (ασίστ από τους Λευτέρη Φουρνογεράκη και Αλέξανδρο Βαλσαμά-Ράλλη). Όλα έδειχναν ότι ο αγώνας θα μπορούσε να τελειώσει υπέρ οποιασδήποτε ομάδας.
Δυστυχώς κάποια λάθη και ανούσια δίλεπτα στη δεύτερη περίοδο κόστισαν στην Εθνική Ομάδα και έδωσε δυνατότητα στην Τουρκία να ξεφύγει στο σκορ με 4-1. Παρά την προσπάθεια των Ελλήνων παικτών στην τρίτη περίοδο, το τελικό σκορ ήταν 6:1 υπέρ της Τουρκίας.
Πολυτιμότερος παίχτης της Εθνικής Ομάδας ανακηρύχτηκε ο Σπύρος Πλούτσης.
Επόμενο παιχνίδι της Εθνικής μας Ομάδας είναι κατά της Ιρλανδίας, αύριο στις 13:00.